12 Ağustos 2022 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > Yıldırım, Kars’tan Ermenistan’a çağrıda bulundu

Yıldırım, Kars’tan Ermenistan’a çağrıda bulundu

12.10.2021 21:06 12 14 16 18 yazdır
Bir dizi ziyaret için Kars’a gelen AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Ermenistan’a çağrıda bulunarak bölgesel kalkınma için Ermenistan’ın da destek vermesi gerektiğini söyledi.
Yıldırım, Kars’tan Ermenistan’a çağrıda bulundu

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, partisinin Kars İl Başkanlığınca düzenlenen Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısına katıldı.

Toplantıda yapılan konuşmalarda, Binali Yıldırım’ın Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı ve Başbakanlığı dönemlerde Kars için yaptığı yatırımlar hatırlatıldı.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasın ardından divan oluşturuldu. Daha sonra da

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım yaptığı konuşmada partililere seslenerek, AK Parti iktidarları döneminde Kars’ta ve ülke genelinde yapılan yatırımları ve hizmetleri anlattı.

Kafkaslara uzanan Serhat Kars’ın, Anadolu’nun giriş kapısı olduğunu hatırlatan AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım “Kars’ın Türk tarihinde önemi çok büyük. Çünkü Türkiye’nin Anadolu topraklarının bağımsızlığı ve teminatı Kars’tan başlar. Kars’ın geçmiş tarihimizde çok büyük zulümler gördüğünü, büyük kahramanlıkları ortaya koyduğunu hepimiz biliyoruz. Böyle bir şehrin evlatları olarak ne kadar gurur duysanız azdır. 2002 yılında göreve geldiğimizde Türkiye’nin batısı ile doğusu arasında uçurum vardı, Ankara’nın doğusuna gittiğiniz zaman başkaya bir ülkeye gittiniz gibi oluyordu. Yollarıyla, havaalanlarıyla, köyleriyle, ilçeleriyle, beldeleriyle, altyapısıyla, haberleşme ağlarıyla maalesef gözle görülür bir fark vardı. Bu da millet üzerinde bir bir rahatsızlık oluşturuyordu. Neydi? Hükümet ile Devlet batıya bakıyor, ne varsa batıda doğuyu ihmal ediyor. Bunu sömüren, bundan istifade eden terör örgütü de maalesef can yakmaya devam ediyor, enerjimizi tüketiyordu. İşte Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ilk yaptığımız şey şudur: batıda ne varsa doğuda da aynısı olacak. O yüzden 15 yıl boyunca doğuya yapılan altyapı yatırımlarının tutarını batının tam 3,5 katı yaptık. Sebebi ne? Aradaki o farkı kapatmak. Terörün istismar alanını yok etmek. Ahmet bey hatırlar ben Kars’a geldim Digor’a gideceğim, ‘efendim, gitmeyelim. Orada güvenlik yok, orada tehlike var, can güvenliği var’ ne demek kardeşim. Eğer biz gitmiyorsak o topraklara, beldelere, ilçelere vatandaşa ‘sen git orada ocağını tüttür, bayrağını dalgalandır, nasıl diyeceğiz. Bunun cevabını bana nasıl verebilirsiniz.’ dedim ve gittik, oradaki yoksulluğu, çaresizliği gördük ama o Digor bugün AK Parti’nin belediyesi olan bir ilçe haline geldi. İşte 20 yıldır dönüşüm bu, millete hizmet yaparsanız millet bunun cevabını destek olarak size veriyor Ahmet bey. Üç-beş kendini bilmezin söylediklerine nefesini tüketmene değmez. Millet biliyor kardeşim, millet yapanı da biliyor yapmayanı da biliyor. Onun için millet bize seçimde, referandumda hep arttırarak devam ettirdi, reklam yapmadı, millet sözünü sandıkta söyler. Orada burada, gerekli gereksiz bir şey demez.” dedi.

Ermenistan’a da çağrıda bulunan Yıldırım, “Bölgedeki itilaf artık sona erdiğine göre Cumhurbaşkanımızın da teklif ettiği gibi artık komşu ülkeler Türkiye, İran, Azerbaycan, Rusya, Ermenistan, Gürcistan bir araya gelerek bundan sonraki güçlerini, imkanlarını daha çok bölgesel kalkınmaya hazletmesi lazım. Bu noktada herkes olumlu düşünüyor, ümit ederim ki Ermenistan’da aynı düşünceye tabi olur ve bu kalkınma hamlesinden mağrur kalmaz.” ifadesini kullandı.

ARSLAN “19 YILLIK AK PARTİ İKTİDARLARI DÖNEMİNDE DÜNYA ÇAPINDA PROJELER YAPTIK”

65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan da yaptığı konuşmada, 19 yıllık AK Parti iktidarları döneminde dünya çapında projeleri hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Bu projelerden de Kars’ın da en büyük payı aldığını söyleyen Arslan; “Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım her zaman ‘Batı’da ne varsa, Doğu’da da o var, Kuzey de ne varsa Güney’de de o olacak’ derdi. Bu çok güzeldi. Ancak, Batı ile aramızdaki kalkınmışlık farkı o kadar açıktı ki aynı hızla yürüsek hem yetişme şansımız yok, hem arayı kapatma şansımız yoktu. Ama şahidim; bizzat biliyorum ki hem Cumhurbaşkanımız, hem Başbakanımız Bianali yıldırım aradaki kalkınmışlık farkını gidermek için bu bölgelere pozitif ayrımcılık yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar. Rabbim onlardan razı olsun. Ele betteki 19 yıllık AK Parti iktidarları boyunca dünya çapında projeler yaptık. Buna hiç şüphe yok ve her kes buna şahittir. Özellikle uluslararası koridorların tamamlanması adına, Sayın Baştabanımızın projelerini tek tek sayacak halimiz yok. Ama Kars ölçeğinde Bakü, Tiflis, Kars, Kars Lojistik Merkezi, Kars’ın çevresindeki illerle bağlanmış bölünmüş yollar ortada. Kars Harakani Hava Limanının modern bir terminale kavuşması ve birçok ilde yokken Kars’ta ikinci bir pistin yapılması çok kıymetliydi. Bunların hepsi dönemin Başkanımızın sayesindeydi. Tabi bazı insanlar yokluğu yaşamayınca varlığın kıymetini pek bilmiyorlar. Ama yapılanların çok kıymetli olduğunu biliyoruz. Özellikle Kars Lojistik Merkezini Başbakanımız Binali Yıldırım’ın bakanlığı döneminde hayata geçirildi ve uluslar arası bir proje olarak şu anda bitme noktasına geldi. Kendisine müteşekkiriz. Kars etrafımızdaki bütün illerle bölünmüş yol ve sıcak asfaltla ya bağlandı yada bağlanıyor. Dolayısıyla, Kars, Ardahan, Iğdır ve Ardahan’ın Erzurum’un yani bütün bu koridorları tamamlama konusunda verdiğiniz talimatlar sonucu yapıldığı için teşekkür ediyoruz. İlçelerimizin tamamının içi de sıcak asfalt oldu. İlçeler arası yollar da dahil sıcak asfalt çalışmalarımız devam ediyor. Kars şehir içi 2011 de ben be Yunus Hoca adayken, sayın Başbakanımız Kars’a geldiğinde çamurdan geçilmiyordu. Bütün ana caddeler de çamurdan geçilmiyordu ve belediyenin bunu yapacak imkanı da yoktu. Durumu Sayın Başbakanımıza arz ettik ana caddelerin tamamını karayollarının ağına aldırdı. Daha sonra da tamamı yüksek standartlı olarak sıcak asfaltta kavuştu.” Dedi.

ÇALKIN, “ÜLKEMİZİN KAZANIMLARI AK PARTİMİZİN ESERLERİDİR”

AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın da konuşmasında, AK Parti’nin kuruluşundan bu güne kadar teşkilatların her kademesinde, kendileriyle birlikte bu kutlu yolda yürüyen tüm dava ve yol arkadaşları ile birlikte Binali Yıldırım’ı selamladı.

Ülkemizin kazanımlarının 19 yıllık AK Parti’nin eserleri olduğuna vurgu yapan Çalkın, “Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşları 20 yılın her bir dakikasını değerlendirmek sürati ile dünya literatürün de eşi benzeri olmayan bir çalışma ve gayret örneğiyle adete ülkemizi yeniden ihya ve inşa ettiniz. Bu hizmetleri ve kazanımları tek tek anlatacak olursak bir değil 100 danışma meclisi yapsak bize yetmez. İşte böyle bir çalışmanın böyle bir gayretin sonucunda etrafına özenle bakan bir ülkeden, gıpta ile bakılan, örnek gösterilen, bölgesinin en güçlü ülkesi haline geldik. Hiç şüphesiz Ak Partimizin omuzlarında yükseldi Türkiye’miz. Emekleriniz çok büyük çok kıymetlidir.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri