26 Ekim 2021 Salı
Anasayfa > EĞITIM > KAĞIZMANDA OKULLARIN BAŞARI KARNESİ

KAĞIZMANDA OKULLARIN BAŞARI KARNESİ

22.08.2021 13:44 12 14 16 18 yazdır
Kağızman’da maalesef yıllardır sürekli birileri çalışmış diğerleri çalışanların sırtından yan gelip yatmış. Özellikle eğitim alanında bu geleneği artık bozmanın zamanı geldi.
KAĞIZMANDA OKULLARIN BAŞARI KARNESİ

Hak edenin hakkını önce teslim etmek gerekir, şöyle köy okullarından başlayalım pandemi dönemini ve okulların kapalı olmasını kimse bahane etmesin, emek verip çalışan okullar ve öğretmenleri emeklerinin karşılığını aldılar. Örneğin Ortaköy ortaokulu, bakıldığında bir köy okulu ama sınava giren 9 öğrencinin 4’ü nitelikli lise kazandı aynı zamanda eğitim seviyesini oldukça yükseltti. Bunun yanı sıra Akdam, Aydınkavak,Günindi gibi birçok köy okulu oldukça başarılı fen liselerine öğrenci kazandırmaları veya başarı oranlarını artırmaları şunu gösteriyor buralarda bir emek var.

Gelelim ilçe merkezine ilkokullarda gelenek hep aynı, Mustafa yalçın ve Halime arslan gerçekten eğitimde örnek iki okul bu okullara son yıllarda refik cesur ilkokulu’da katıldı zaten son 5 yılda fen lisesi kazanan öğrencilerin mezun oldukları ilkokullara bakınca ne demek istediğimiz anlaşılır.

Orta okullara gelince merkezde Atatürk ortaokulu ve imam hatip ortaokullarını tek geçerim müthiş bir çaba var, Atatürk ortaokulu pandemiye rağmen 30 civarında öğrencisini fen liselerine yerleştirmeyi başardı, imam hatip ortaokulu her yıl eğitim başarısını yükseltiyor idare ve öğretmen arasındaki ahenk eğitme olumlu yansıyor. Kazım Karabekir ortaokulu ise merkezde bulunan en büyük okul ama gel gelelim her geçen yıl kötüye gitmeye devam ediyor. 3 yıl önce 45 öğrenci fen liselerine yerleşirken bu yıl 13 öğrenciye kadar geriledi. Başarılı bir öğretmen kadrosu olmasına rağmen idaredeki boşluğun ve tek adamlığın bedelini maalesef orada okuyan öğrenciler ödüyor. Zaten 1 ekim şahirhıfsı gibi okulları artık unutma noktasına geldik.

Sıra asıl meselemiz  ilçenin kanayan yaraları liseler. Fen lisesi zaten Kaliteli eğitim veren ve yeni açılan bir okul İdare kadrosu demiyorum  ne hikmetse tek bir kişi var o da okul müdürü ama 10 kişiye bedel bir hizmet veriliyor. Liseler Bu kadar başkada yok.  Anadolu Lisesi her geçen yıl kötüye gidiyor, İmam hatip lisesi proje okulu olmasına rağmen vahim durumda, Aras Anadolu lisesi geçen yıla kadar zaten varlığını kayıp etmişti bu yıl değişen kadrosu ile kendini gösterecektir, Metem zaten ortada, eğitim zayıf bari zanaat öğrensin çocuklar ama Ahmet Arslan’ın girişimleri ile son derece modern atölyeler kurulmasına rağmen okulun tabelası var ama gerisi yok.

Yani her yıl birileri çalışmış birileri yan gelip yatmış. Eğitim çocuklarımızın yani bizim, yani ülkemizin geleceği biz susarsak geleceğimizin teminatı çocuklarımız için kimse konuşmaz. Özelikle bazı okullar için özel haberlerle önümüzdeki günlerde durumun ne kadar vahim olduğunu daha net ve anlaşılır şekilde dile getireceğiz.

Unutmadan bir Hakkı daha sahibine  teslim edelim Kağızman eğitim alanında tarihinde görmediği yatırımı, ödeneği, desteği Ahmet Arslan ile gördü. Yani imkân var, okul var, para var ‘’Olmayanı’da’’ Büyüklerimiz bize söylesin.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri