16 Nisan 2021 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ KARARLARI AÇIKLADI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ KARARLARI AÇIKLADI

01.03.2021 20:28 12 14 16 18 yazdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Mart itibariyle alınan yeni kararları açıkladı. Düşük ve orta riskli illerde hafta sonu kısıtlaması sona erdi. Çay bahçesi, restoran, cafeler hizmete açılıyor.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ KARARLARI AÇIKLADI

Düşük ve Orta Riskli İllerde Haftasonu Kısıtlaması Sona Eriyor
Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Akşam 21:00 sabah 05:00 saatleri arası kısıtlama sürecek.

Okullarla İlgili Yeni Kararlar
Okullar ülke genelinde ilk okul 8 ve 12. sınıflarda eğitime açılacak. Aralarında karsın 'da olduğu Düşük ve orta riskli illerde eğitim öğretime başlanacak. 

Restoran, Cafeler Hakkında
Restoran, cafe, çay bahçeleri gibi işletmeler çok yüksek riskli iller dışında sabah 07:00 akşam 19:00 saatleri arasında % 50 kapasite ile faaliyetlerini sürdürecekler.

Halı saha yüzme havuzu düşük orta riskli illerde 09:00 ile 19:00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. 

Kamuda Esnek Çalışma Sona Erdi
Kamu çalışma saatleri tüm türkiyede normale döndüdürlecek, ihtiyaç halinde valilikler düzenleme yapacak.

65 yaş üstü, 20 yaş altı düşük ve orta rskli illerde kaldırılacak, yüksek ve çok yüksek yerlerde sokağa çıkma süreleri arttırılacaktır. 

Nikah ve nikah merasimi düşük ve orta riskli illerde 100 kişi, yüksek ve çok yüksek riskli diğer illerde 50 kişiyi aşmamak ve bir saati aşmamak üzere yapılabilecek.

İllerin Risk Haritası ve Grupları Açıkladı
Bakan Koca; "İllerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşecegiz." dedi.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri